Tlačová sprava 23. septembra

„Život dnešného človeka je ovplyvnený dobou, ktorá ho pohlcuje. Človek nemusí byť ani veriaci, aby niekedy nezačul svoje vnútorné volanie. Film Volanie, je obrazom ľudskej premeny jednotlivca, ktorý sa rozhodol nasledovať Boha.“Hovorí režisér dokumentu Volanie Erik Praus.

Erika priviedla do Ukrajinského kláštora Počajivská lávra práca na televíznom projekte. „Nikdy by mi nenapadlo, že budem nakrúcať v kláštore. Náš prvotný zámer bol nakrútiť krátky film o pútnickom mieste. Pri prvej návšteve ma však kláštor oslovil silnou mystickosťou a to ma inšpirovalo k nakrúteniu zaujímavého trojportrétu o vnútornej premene človeka.“ Hovorí Erik. 

Cez portréty troch mníchov zachytáva celovečerný dokumentárny film Erika Prausa neopakovateľnú duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počájivská lávra, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počájiv v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny. Pod tlakom materiálnej biedy a duchovného zúfalstva navštevujú toto pútnické miesto masy veriacich, aby načerpali nové sily a odpustenie. Otcovia Gabriel, Vicilentius a Nazarij sa tu zbavili traumatizujúcej minulosti, dosiahli pokoj a vyrovnanosť a našli zmysel života. Opustili svetský život, rodinu, prácu a vstúpili do kláštora. Ich príbehy sú metaforami zduchovnenia a očistenia od ľudských vášní na pozadí divokej ukrajinskej reality. Film s úctou pozoruje každodenný život mníchov, ale všíma si aj okázalú nádheru kláštorného prostredia. Napriek tematike hľadania zmyslu života, osadenej do prostredia kláštora, však nejde o film určený výhradne veriacim. V hektickej a často materialisticky deformovanej dobe totiž akési vnútorné „volanie“, bažiace po rovnováhe a pokoji, pociťujú mnohí z nás. Túžime po niečom hodnotnom, čo prevyšuje svetské problémy a dáva nám nádej, že raz nájdeme to, po čom túžime. 

„Mnísi v kláštore nemajú dlhodobé ciele. Nenaháňajú sa za nadobúdaním hmotných statkov, ich život nemotivuje túžba po úspechu. Potlačili vlastné egá, sú držaní v pokore. Pre nás, ľudí mimo kláštora, môže byť takýto  život nepochopiteľný.“ Dopĺňa režisér. 

Cesta viery nie je len výsadou vyvolených. Je otvorená pre každého, kto pocíti „volanie“. Nenechajte si ujsť jedinečný dokument, ktorý získal na medzinárodnom filmovom festivale Cinematik cenu primátora mesta Piešťany. 

Dokumentárny film Erika Prausa Volanie  prichádza do kín už 31.10.